Ezekben a vírusterhes időkben kétszer is meggondoljunk, hogy elmenjünk-e orvoshoz egy-egy tünetet tapasztalva, ha magunkról van szó. Na de ha a kisbabánkról, akkor legszívesebben azonnal rohannánk a legközelebbi kórházba, ha köhint egyet. A legjobb gyógymód még mindig a megelőzés, ezért most összeszedtük, hogyan óvják gyermekeik egészségét az orvos anyukák és apukák.
- Ösztönzik őket a mozgásra
A mozgásszegény életmód a fő oka a gyermekkori elhízásnak. A túlsúlyos gyerekek pedig sokszor egész életükben cipelik magukkal ezt a terhet – szó szerint. A túlsúllyal járó betegségekről ne is beszéljünk… Menjetek együtt a szabadba, játsszatok olyan játékokat, amiben legalább mérsékelten, de mozognia kell a gyerkőcnek, és tartsatok egy hosszabb-rövidebb digitális böjtöt minden nap!
- Gyakranmosatnakvelük kezet
Most a csapból is a kézmosás folyik, és ez jól is van így. Míg egy kis játszótéri kosz nem árt meg senkinek, addig a tömegközlekedés, a vécéhasználat, vagy csak a telefon nyomkodása is káros baktériumokat hagyhat az apró kezeken. Evés előtt mindenképpen mossanak kezet, de nem árt, ha máskor is megejtenek egy hosszú és alapos kézmosást kicsik és nagyok egyaránt.
- Nem viszik túlzásba a higiéniát
Bár fontos, hogy a kezekről ne kerüljön semmi káros az emésztőrendszerbe, a közvetlen környezett túlzott sterilizálása nem segíti a fejlődő immunrendszert. Az antibakteriális szappanok és az erős takarítószerek nem csak a rossz, de a jó baktériumokkal is végeznek. Érjétek be a hagyományos szappannal és vízzel, a takarításhoz pedig vezessétek be a természetes tisztítószereket, például az ecetet.
- Otthon tartják a betegeket
Egy beteg gyerek kellemetlen tud lenni. Nem elég aggódni és ápolni őket, még a munkahelyi lemaradást is be kell valahogy pótolnia az otthon maradó szülőnek. Sokan a kicsit náthás gyerekeket még elküldik az óvodába vagy iskolába. Ez nem csak azért rossz ötlet, mert megfertőzheti a többieket, hanem azért is, mert a legyengült szervezet nagyon könnyen fertőződik felül valami más, akár sokkal súlyosabb betegséggel. A hőemelkedéses, náthás gyerekek jobb, ha otthon maradnak pár napot.
- Nem tiltják anasités a gyorséttermet
Amit tiltanak, arra csak még jobban vágynak majd a gyerekek. Semmit nem kell tiltani, csak a mértéket kell betartani. Ha a gyerekek kiegyensúlyozottan táplálkoznak és többségében egészséges ételeket esznek, egy kis chips, cukorka, vagy olykor egy sajtburger nem fog megártani nekik. Főleg, ha még le is mozogják.
- Ragaszkodnak az alvásidőhöz
A test alvás közben regenerálódik, az agy pedig ugyancsak alvás közben tárolja el a megszerzett tudást. Az alvással nem lehet tartozni, vagyis a hétköznap megrövidített alvásidőt nem pótolhatja a vasárnapi délig alvás. A gyerekek még nem látják be, miért olyan fontos aludni, és sokkal jobb tevékenységeket is el tudnának képzelni takarodó után. Mégis érdemes a kérdésben szigorúnak lenni és ágyba parancsolni őket, ha itt az idő.